Board of Trustees

Chair

John Valery White

John Valery White
(appointed; elected May 2020 as Chair-Elect; term expires May 2024)
Read John Valery White’s Bio

Current Members of the Board of Trustees

Kerry Abrams

Kerry Abrams
(appointed; term expires May 2023)
Read Kerry Abrams' Bio

Marcilynn A Burke

Marcilynn A. Burke
(elected; term expires May 2025)
Read Marcilynn A Burke’s Bio

Megan M. Carpenter

Megan M. Carpenter
(elected; term expires May 2024)
Read Megan M. Carpenter’s Bio

Justin Cruz

Justin Cruz
(elected; term expires May 2023)
Read Justin Cruz’s Bio

Cristina Gapasin Tortal

Cristina Gapasin Tortal
(fulfilling unexpired term of appointed trustee, term expires May 2023)
Read Cristina Gapasin Tortal’s Bio

Danielle Holley

Danielle Holley
(appointed; term expires May 2023)
Read Danielle Holley’s Bio

Katrin Hussmann Schroll

Katrin Hussmann Schroll
(appointed; term expires May 2023)
Read Katrin Hussmann Schroll’s Bio

Monica Ingram

Monica Ingram
(elected; term expires May 2024)
Read Monica Ingram’s Bio

Garry W. Jenkins

Garry W. Jenkins
(appointed; term expires May 2023)
Read Garry W. Jenkins’s Bio

David Kirschner

David Kirschner
(appointed; term expires May 2023)
Read David Kirschner’s Bio

Elizabeth Kronk Warner

Elizabeth Kronk Warner
(appointed; term expires May 2023)
Read Elizabeth Kronk Warner’s Bio

Tamara Lawson

Tamara F. Lawson
(appointed; term expires May 2023)
Read Tamara Lawson’s Bio

Angela Onwuachi-Willig

Angela Onwuachi-Willig
(elected; term expires May 2024)
Read Angela Onwuachi-Willig’s Bio

Paul Paton

Paul Paton
(appointed; term expires May 2023)
Read Paul Paton’s Bio

Ann Killian Perry

Ann Killian Perry
(elected; term expires May 2023)
Read Ann Killian Perry’s Bio

Rebecca Scheller

Rebecca Scheller
(elected; term expires May 2025)
Read Rebecca Scheller’s Bio

Michael J. States

Michael J. States
(fulfilling unexpired term of elected trustee; term expires May 2023)
Read Michael J. States’ Bio

Kellye Y. Testy

Kellye Y. Testy
President and CEO
Read Kellye Y. Testy’s Bio

Kristin Theis-Álvarez

Kristin Theis-Álvarez
(appointed; term expires May 2023)
Read Kristin Theis-Álvarez’s Bio

Donald B. Tobin

Donald B. Tobin
(elected; term expires May 2025)
Read Donald B. Tobin’s Bio

Reynaldo Anaya Valencia

Reynaldo Anaya Valencia
(elected; term expires May 2025)
Read Reynaldo Anaya Valencia n’s Bio